0_МИА Истражува.ПорталДописници МКДСторија

Ивана Петровска од Тетово-меѓу ретките научници кои ја истражуваат планетата Земја, добитничка на „Инженерски прстен“

Младата тетовчанка Ивана Петровска е меѓу ретките луѓе во С Македонија која се занимава со истражување на површината на планетата Земја преку слики од сателитски платформи, вклучувајќи ги тука и продуктите на американската вселенска агенција НАСА. Таа е магистер по технички науки од областа на геодезијата и специфичните истражувања ги спроведува како стручен соработник на Катедрата за геодезија при Градежниот факултет во Скопје. Воедно, 25-годишната Ивана е една од актуелните носителите на врвното инженерско признание „Инжеренски прстен“ што и го додели претседателот Стево Пендаровски на 29 септември 2020 година.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close