ЕвропаЕвропа.Портал

Италијански нуркачи откриле остатоци од брод од периодот на ренесансата

Италијански нуркачи пронашле остатоци од брод од периодот на ренесансата, на длабочина од околу 50 метри во близина на брегот на Лигурија, кај Портофино во близина на Џенова.

Џенова, 20 јуни 2020 (МИА) – Италијански нуркачи пронашле остатоци од брод од периодот на ренесансата, на длабочина од околу 50 метри во близина на брегот на Лигурија, кај Портофино во близина на Џенова.

Италијанските медиуми ја опишаа веста како многу важна, бидејќи за првпат е пронајден потонат брод од тој период.

Експертите работат на идентификација на бродот, но претпоставуваат дека станува збор за бродот „Санто спирито“ од 16 век. јт/

Таг
Back to top button
Close
Close