0_Спорт.ПорталОстанатоСпорт.Слајдер

Италијански дубл во Супер-Г во Роза Хутор

Откако обилните снежни врнежи не дозволија старт на трката во руското одморалиште, денес Брињоне беше многу брза на свежиот снег и го запиша првиот успех во дисциплината од почетокот на сезоната. 29-годишната Италијанка постигна време од 1 минута, 25,33 секунди за да го постигне својот четврти успех на Светскиот куп во текот на кампањата. 20 стотинки зад Брињоне заврши нејзината сонародничка Софија Гоџа, а Јоана Хелен од Швајцарија последна се искачи на почесниот подиум (+ 0,24 секунди).

Сочи, 2 февруари 2020 (МИА) – Италијанките Федерика Брињоне и Софија Гоџа ги освоија првите две места во Супер-Г во Роза Хутор, Русија, трка која е дел од Светскиот куп во алпско скијање.

Откако обилните снежни врнежи не дозволија старт на трката во руското одморалиште, денес Брињоне беше многу брза на свежиот снег и го запиша првиот успех во дисциплината од почетокот на сезоната. 29-годишната Италијанка постигна време од 1 минута, 25,33 секунди за да го постигне својот четврти успех на Светскиот куп во текот на кампањата. 20 стотинки зад Брињоне заврши нејзината сонародничка Софија Гоџа, а Јоана Хелен од Швајцарија последна се искачи на почесниот подиум (+ 0,24 секунди).

Трката во Роза Хутор беше тешка за учесниците, при што дури 12 од нив не успеаја да ја завршат трката.

После успехот, Брињоне се искачи на првото место во пласманот во Супер-Г со 216 поени, 16 повеќе од втората Корин Зутер.

Во пласманот за Светскиот куп, Брињоне се најде на второто место со 955 поени, 270 помалку од лидерката Михаела Шифрин, која го пропушти викендот во Роза Хутор да се одмори и да се подготви за стартот следната недела во Гармиш-Партенкирхен.

Таг
Back to top button
Close
Close