0_Спорт.ПорталSport.SlajderФудбал

Италија нема европска титула веќе 10 години

Италија веќе 21 година не го освоила трофејот од Купот на УЕФА / Лигата на Европа. Ова е рекордно долга серија, а претходниот анти-рекорд беше 12 години. Последниот италијански тим што го освои турнирот беше Парма во сезоната 1998/99.

Келн, 22 август 2020 (МИА) – Интер загуби од Севиља 2:3 и не успеа да го наруши 100% успех на Андалузијците во финалето на Лигата на Европа. „Нероазурите“ би можеле да го донесат првиот трофеј на Италија на европските турнири во последниве 10 години. Во 2010 година Интер ја освои Лигата на шампионите по победата од 2:0 над Баерн (Минхен) и оттогаш ниту еден тим од Апенините не ја освоил ЛЕ или ЛШ.

Италија веќе 21 година не го освоила трофејот од Купот на УЕФА / Лигата на Европа. Ова е рекордно долга серија, а претходниот анти-рекорд беше 12 години. Последниот италијански тим што го освои турнирот беше Парма во сезоната 1998/99.

За Интер ова беше 10-то финале на европските клупски турнири и прво по она во Лигата на шампионите во 2010 година. Сепак, „нероазурите“ заостануваат зад Милан и Јувентус, кои имаат по 14 финални дуели.

Вчера Интер прими три гола за прв пат во финален натпревар за европски медал.

Таг
Back to top button
Close
Close