ЕвропаЕвропа.ПорталСвет.Слајдер

Италија: Над 100 починати од Ковид-19

Новиот коронавирус однесе животи на 107 луѓе во Италија од избувнувањето на епидемијата. Тоа се новите податоци на властите објавени вечерва.

Рим, 4 март 2020 (МИА) – Новиот коронавирус однесе животи на 107 луѓе во Италија од избувнувањето на епидемијата. Тоа се новите податоци на властите објавени вечерва.

Бројот на заразени е 3.089, со што Италија е трета во светот по заболени од новиот коронавирус  по Кина и Јужна Кореја.

Во изминатите 24 часа починаа 28 лица, а во земјата се идентификувани 587 нови случаи, соопшти службата за цивилна заштита. зш/

Back to top button
Close
Close