ЕвропаЕвропа.ПорталСвет.Слајдер

Италија: Инвестициите во здравствениот сектор се на најниско ниво од 90-те години

Инвестициите во здравствениот сектор во Италија се на најниско ниво од 90-те години, објави денеска италијанскиот Национален институт за статистика (ИСТАТ).

Рим, 28 април 2020 (МИА) – Инвестициите во здравствениот сектор во Италија се на најниско ниво од 90-те години, објави денеска италијанскиот Национален институт за статистика (ИСТАТ).

Трошоците за здравство во 2019 година беа 22,7 проценти од вкупното трошење на јавниот сектор.

Здравството и пензиите сочинуваа 59 отсто од јавната потрошувачка во 2019 година, додаде ИСТАТ. Тоа ја чинело Италија вкупно околу 479 милијарди евра.

Таа држава е една од најтешко погодените од вирусот со речиси 27.000 смртни случаи. зш/

 

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close