Svet.SlajderЕвропаЕвропа.Портал

Истражување: Повеќе од 18.000 деца бегалци исчезнаа во Европа во последните три години

Според анализата на новинарската група „Изгубени во Европа“ (Lost in Europe), во која соработуваат репортери од лондонски Гардијан, холандскиот сервис ВПРО, германски РББ и други медиуми, од 2018 до 2020 година во Европа исчезнале 18.292 деца кои пристигнале како „малолетни бегалци без придружба“ и за кои беа одговорни институциите на европските земји, јавува Дојче веле.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Back to top button
Close
Close