0_Web_Актуелно0_Македонија.ПорталОпштество

Истражување на Галуп Интернејшенел за перцепцијата на луѓето за основните демократски вредности

Слободни и фер избори, од една страна, и управување според волјата на народот - од друга страна, се предуслови за силна демократија, но, само 37% од граѓаните што живеат во демократските земји се согласуваат дека овие два предуслови се исполнети во нивните земји, една третина (33%) од анкетираните изјавуваат дека ниту еден предуслов од овие два не се исполнети и 23% веруваат дека само еден од нив е исполнет во нивната земја.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close