СветСвет.ПорталСвет.Слајдер

Истражување: ЦИА со ЛСД се обидела да го контролира човечкиот ум

Американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) била убедена за време на Студената војна дека комунистите откриле дрога или техника што ќе им овозможи да го контролираат човечкиот ум, па затоа ја започнале тајната програма МК-УЛТРА за наоѓање оружје за контрола на умот што би било оружје против непријателот. Програмата ја водел хемичарот Сидни Готлиб.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close