0_МИА Истражува.ПорталKultura.SlajderДописници МКДКултураКултура.ПорталСторија

„Ислахане“, тоа „добро место“ како нов инвестициски предизвик во Битола

Ислахане се училишта кои во Османлиската држава како објекти се појавиле во 1860 година или втората половина на 19 век. Во тоа време, на Балканот првото ислахане се гради во Ниш, потоа ислахане се отвора во Скопје, додека ислахането во Битола се гради од 1894 до 1899 година, а се отвора на 6 октомври во 1902 година, и функционира до 1912 година. Зачувано ислахане денес има и во Солун.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close