ЕвропаЕвропа.Портал

Ирска започна истрага за обработка на податоци на Гугл

Ирски регулатор денеска објави дека започнал истрага за обработката на податоците за локациите што ги бара Гугл за корисниците на популарни услуги за пребарувачи.

Даблин, 4 февруари 2020 (МИА) – Ирски регулатор денеска објави дека започнал истрага за обработката на податоците за локациите што ги бара Гугл за корисниците на популарни услуги за пребарувачи.

„Целта на истрагата е да се утврди дали Гугл има валидна правна основа за обработка на податоците за локацијата на корисниците и дали ги исполнува обврските за транспарентност како контролор на податоци“, се вели во соопштението на Комесарот за заштита на податоците (ДПЦ).

Според европските регулативи, ирскиот регулатор е одговорен за голем број големи големи американски технолошки компании кои ја избраа Ирска за свој европски деловен штаб.

Во случај на прекршување на регулативата, регулаторот може да изрече казна до четири проценти од глобалните приходи или 20 милиони евра.

ДТЦ соопшти дека „примиле серија поплаки од повеќе организации за потрошувачи низ ЕУ, во кои се изразува загриженост во врска со Гугл за обработката на податоците за локацијата“.

Во мај, регулаторот ја започна својата прва истрага за обработка на податоците на корисниците на Гугл за рекламни цели. Тој во моментов спроведува повеќе од 20 големи истраги во мултинационални технолошки компании, вклучувајќи ги Твитер, Линкедин, Епл и Фејсбук.

Таг
Back to top button
Close
Close