Svet.SlajderЕвропаЕвропа.Портал

Ирска го одложи отоврањето на баровите порад раст на бројот на новозаболени лица

Република Ирска го одложи отворањето на баровите и ноќни клубоиви за три недели односно до 10 август, бидејќи постои загриженост  од пораст на бројот на инфицирани лица со Ковид-19 помеѓу младите, изјави ирскиот премиер Микел Мартин

Даблин, 16 јули 2020 (МИА) – Република Ирска го одложи отворањето на баровите и ноќни клубоиви за три недели односно до 10 август, бидејќи постои загриженост  од пораст на бројот на инфицирани лица со Ковид-19 помеѓу младите, изјави ирскиот премиер Микел Мартин.

Ирска на 20 јули требаше да влезе во четвртата, завршна фаза од рестриктивните мерки – отоворање на баровите и ноќните клубови и да дозволи собири до сто лица во затворен простор.

Мартин додаде и дека Владата ќе нареди носење маски во сите продавници, како и дека останува во сила препораката да не се патува во странство. ми/

Таг
Back to top button
Close
Close