0_Web_Насловна-слајдер0_МИА Истражува.ПорталДописници СветИнтервјуМакедонија.СлајдерПолитика

Ирена Јовева за МИА: Многумина во ЕП сметаат дека уцените кон Северна Македонија се претерани и неприфатливи

Билатералните прашања не смеат да се користат за блокирање на европскиот пат. Такви прашања можат да се решаваат во меѓувреме, но билатерално и не може да бидат поврзани со преговорите. Европскиот пат не смее да биде жртва или заложник на политиката и историските расправии. Европската Унија е создадена врз принципите на плурализам и единство во различностите, а билатералните историски прашања треба да бидат само билатерални, вели во интервју за МИА словенечката европратеничка Ирена Јовева, коментирајќи ги блокадите на евроинтегративните процеси на Република Северна Македонија.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close