Svet.SlajderСветСвет.Портал

Иранскиот заменик министер за здравство позитивен на коронавирусот

Тестовите што иранскиот заменик министер за здравство Ирај Харирчи ги направил се покажале позитивни на коронавирусот.

Техеран, 25 февруари 2020 (МИА) – Тестовите што иранскиот заменик министер за здравство Ирај Харирчи ги направил се покажале позитивни на коронавирусот.

Иранскиот министер за здравство, Киануш Јаханпур потврди дека Харирчи е позитивен на коронавирусот и  се наоѓа во карантин.

Во Иран се починати околу 15 лица како последица на корнавирусот, а потврдени се 95 случаи на заразеност, истакна Јаханпур.

Јаханпур изјави дека многу случаи со коронавирусот се поврзани со шиитскиот верски центар Комо. ки/сд/

Back to top button
Close
Close