СветСвет.Портал

Иран повеќе нема да дава докази за падот на украинскиот авион

Иран повеќе нема да ги споделува доказите собрани во истрагата за несреќата на украинскиот авион со Украина, откако украинските медиуми објавија аудио-снимка од истрагата, изјави денеска вршителот на должноста директор за истраги во Организацијата за цивилно воздухопловство Хасан Резифар.

Техеран, 3 февруари 2020 (МИА) – Иран повеќе нема да ги споделува доказите собрани во истрагата за несреќата на украинскиот авион со Украина, откако украинските медиуми објавија аудио-снимка од истрагата, изјави денеска вршителот на должноста директор за истраги во Организацијата за цивилно воздухопловство Хасан Резифар.

Аудио – снимката беше доказ даден на украинските експерти како дел од заедничката истрага за несреќата.

– Тимот за техничка истрага на несреќата на украинска авиокомпанија направи чуден потег со објавување на тајната аудио снимка на која е комуникација на ирански пилот кој летал во исто време со украинскиот авион со контролниот центар, рече Резифар, посочувајќи дека објавувањето на снимката е непрофесионално бидејќи е доверлив документ.

Украинскиот авион се урна на 8 јануари, веднаш по полетувањето од аеродромот во Техеран и притоа загинаа сите 176 патници. паг/

Таг
Back to top button
Close
Close