СветСвет.Портал

 Ирачкиот претседател именуваше нов премиер

Ирачкиот претседател Бархам Салих денеска го именуваше Мохамед Тафик Алави за нов премиер, јави државната телевизија, истакнувајќи дека со тоа се става крај на политичката блокада која трае повеќе од два месеца.

Багдад, 1 февруари 2020 (МИА) – Ирачкиот претседател Бархам Салих денеска го именуваше Мохамед Тафик Алави за нов премиер, јави државната телевизија, истакнувајќи дека со тоа се става крај на политичката блокада која трае повеќе од два месеца.

Алави ќе ја води земјата сè додека не се одржат предвремени избори.

Тој мора да формира нова влада во рок од еден месец. паг/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close