Svet.SlajderСветСвет.Портал

ИОМ: Шест мигранти ги загубија животите во близина на брегот на Либија, 93 спасени

Преживеаните мигранти се пренесени во пристаниште на околу 120 километри западно од Триполи.

Tриполи, 27 јуни 2020 (МИА) – Шест мигранти се удавија во близина на либискиот брег, додека група од 93 мигранти се спасени, соопшти денеска Меѓународната организација за миграција (ИОМ).

Преживеаните мигранти се пренесени во пристаниште на околу 120 километри западно од Триполи.

„Меѓу нив е и жена која се породи во чамец“, соопшти канцеларијата на ИОМ во Либија, додавајќи дека според сведочењето на мигрантите, настрадале шест лица.

Хуманитарните организации често го критикуваат фактот дека мигрантите се испраќаат во Либија, каде камповите се полни. Хуманитарните бродови честопати ги пресретнуваат либиската крајбрежна стража, која ги носи спасените мигранти во либиското копно. зш/

Back to top button
Close
Close