0_Спорт.ПорталОстанато

ИОК очекува Олимпијада во Пекинг 2022 година да биде со гледачи

Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) се надева дека ќе ги организира Зимските олимписки игри во Пекинг во 2022 година со гледачи.

Токио, 21 јули 2021 (МИА) – Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) се надева дека ќе ги организира Зимските олимписки игри во Пекинг во 2022 година со гледачи.

Ова го изјави шефот на Комисијата за координација на ИОК Хуан Антонио Самаранч јуниор.

– Објектите во Пекинг се веќе подготвени, во овој поглед, Кина е подготвена добро. ИОК, од своја страна, би сакал да види гледачи на Зимските олимписки игри, би сакал да ја види светската заедница во Кина за шест месеци. Ќе сметаме на ова, рече Самаранч јуниор на сесијата на МОК во Токио.

На Олимпијадата во 2020 година во Токио, поради ситуацијата со коронавирусот, ќе се одржат само 26 натпревари со гледачи, додека 724 со празни трибини. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close