0_Спорт.ПорталОстанато

ИОК ќе го разгледа предлогот за вклучување на четири „егзотични“ спортови во програмата на Олимпијадата 2024

Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) ќе преговара со организациониот одбор на Олимпијадата 2024 во Париз и меѓународните федерации за да утврди кога ќе се донесе конечната одлука за вклучување на егзотични спортови во програмата на Игрите.

Париз, 5 април 2020 (МИА) – Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) ќе преговара со организациониот одбор на Олимпијадата 2024 во Париз и меѓународните федерации за да утврди кога ќе се донесе конечната одлука за вклучување на егзотични спортови во програмата на Игрите.

Се работи за брејкденс, скејтбординг, сурфање и спортско искачување. Овие четрири спортови беа прелиминарно вклучени во програмата „Игри -2024“ по добивањето одобрение од ИОК минатиот јуни.

Конечната одлука беше планирана да биде донесена во декември 2020 година по 18 месеци набудување.

Скејтбордингот, сурфањето и искачувањето требаше да го направат своето деби на Олимписките игри во 2020 година во Токио, кои беа одложени поради коронавирусот до 2021 година.

Можно е ИОК да избере друга дисциплина за своето деби во Париз-2024 година.

Спортскиот директор на ИОК, Кит Меконел изјави дека нема одговор на прашањето дали одлуката ќе биде донесена на состанокот на Извршниот совет на организацијата предвиден да се одржи пред Олимпијадата во Токио, или по Олимпијадата. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close