Svet.SlajderСветСвет.Портал

Џинпинг: Кина може да се справи со епидемијата

Кинескиот претседател Си Џинпинг вчера во Пекинг се сретна со генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос Адханом Гебрејесус, на која соопшти дека во моментов Кинезите сериозно се борат со епидемијата.

Тедрос Адханом Гебрејесус, пак, изјави дека кинеската Влада со рекордна брзина јавила за присуството на новиот вирус и веднаш со СЗО и другите држави ја споделила генетичката информација за новиот тип на коронавирусот.

-Ефикасните мерки и силата на кинескиот систем се доволни, подвлече Гебрејесус.

Според него, мерките на кинеската Влада ефикасно ќе ја контролираат ситуацијата и епидемијата ќе биде совладана. сд/

Back to top button
Close
Close