Svet.SlajderСветСвет.Портал

Инфлацијата во Зимбабве достигна 840 проценти

Годишната инфлација во Зимбабве се зголеми на речиси 840 проценти во јули, соопшти Националната агенција за статистика.

Хараре, 15 август 2020 (МИА) – Годишната инфлација во Зимбабве се зголеми на речиси 840 проценти во јули, соопшти Националната агенција за статистика.

Јужноафриканската нација се бори со хиперинфлацијата повеќе од една деценија, предизвикана од катастрофалното владеење на поранешниот претседател Роберт Мугабе, кој беше соборен во воениот преврат

Многу жители на Зимбабве доживеа буквално исчезнување на нивните заштеди и се борат да си дозволат основни производи, како што се шеќер и каша од пченка. ссм/

Back to top button
Close
Close