0_Web_Насловна-слајдер0_Македонија.ПорталMakedonija.SlajderОпштество

Имунизацијата почнува со кинеските вакцини, в понеделник потпишување на договорот

В понеделник ќе се потпише договорот за набавка на 200 илјади вакцини за Ковид-19 од Кина. По потпишувањето, очекувањата на здравствените власти се дека за најкраток можен временски рок тие ќе стигнат во земјава. Покрај кинеските вакцини земјава обезбеди 800 илјади вакцини од КОВАКС системот и за исто толку се разговара и со компанијата „Фајзер“. Според министерот за здравство Венко Филипче првата количина вакцини е сосем доволна за еден процес на вакцинација што ќе трае четири до шест, седум недели.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Таг
Back to top button
Close
Close