0_Спорт.ПорталФудбал

Имобиле постигна 27 голови по 25 кола и го повтори рекордот во Серија А

Напаѓачот на Лацио, Чиро Имобиле, постигна гол на денешниот натпревар во италијанскиот шампионат против Џенова (3:1). За 30-годишниот напаѓач ова беше 27. погодок по 25 одиграни кола во Серија А Имобиле, со што го повтори рекордот на Антонио Ангелило, кој го постави во сезоната 1958/59.

Џенова, 23 февруари 2020 (МИА) – Напаѓачот на Лацио, Чиро Имобиле, постигна гол на денешниот натпревар во италијанскиот шампионат против Џенова (3:1). За 30-годишниот напаѓач ова беше 27. погодок по 25 одиграни кола во Серија А Имобиле, со што го повтори рекордот на Антонио Ангелило, кој го постави во сезоната 1958/59.

Имобиле е лидер на списокот на стрелци во првенството пред Кристијано Роналдо од Јувентус кој досега има дадено 21 гол. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close