Дописници СветСвет

IBM создаде нов супербрз чип од два нанометри

Американската технолошка компанија IBM, објави дека создала прототип на првиот во светот супербрз чип со големина од два нанометри. Новиот чип ќе биде 75 отсто побрз од стандардниот од седум нанометри а енергијата што ќе ја употребува е иста. При истото ниво на процесирање, чипот од два нанометри ќе употребува 45 отсто помалку електрична енергија.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close