0_Web_Насловна-слајдер0_Македонија.ПорталMakedonija.SlajderОпштество

ИЈЗ: Зголемен бројот на нови случаи со Ковид-19, намален на починати и на оздравени

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 25 до 31 јануари тестирани се вкупно 13.742 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање и антигенско тестирање за присуство на SARS-CoV-2, со зголемување од 24,5 отсто во однос на минатата недела. Регистрирани сe 2.036 нови позитивни случаи од 33 градови во државата со зголемување од 17,9 отсто во однос на минатата недела.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Back to top button
Close
Close