0_Web_Актуелно0_Македонија.ПорталМакедонија.СлајдерОпштество

ИЈЗ: Намалување од 37,2 отсто на нови случаи и намалување од 37,1 отсто на починати (КРГ)

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 03 до 09 мај 2021, тестирани се вкупно 15.781 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање и антигенско тестирање за присуство на SARS-CoV-2, со зголемување од 5,4 отсто во однос на минатата недела. Регистрирани сe 1.304 нови позитивни случаи од 33 градови во државата со намалување од 37,2 отсто во однос на минатата недела.

Back to top button
Close
Close