СветСвет.ПорталСвет.Слајдер

Хутите тврдат дека собориле американски дрон во северен Јемен

Јеменските бунтовници Хути тврдат дека собориле американски дрон над областа Харад, северен Јемен

Сана, 3 август 2020 (МИА) – Јеменските бунтовници Хути тврдат дека собориле американски дрон над областа Харад, северен Јемен.

На сателитската телевизија Ал Мазир емитувана е снимка од соборениот дрон, а според воените  експерти станува збор за летало на Саудиска Арабија.

САД претходно го обвинија Иран дека ги опремил Хутите со протиавионско оружје, способно да уништи дронви. САД повеќе од една деценија користи беспилотни летала во борбата со Ал Каеда во Јемен. ми/

Таг
Back to top button
Close
Close