СветСвет.Портал

Хутите лансирале ракети кон Ријад

Портпаролот на јеменската група Хути изјави денеска дека групата лансирала ракети и беспилотни летала на „чувствителни“ места во саудиската престолнина Ријад.

Дубаи, 29 март 2020 (МИА)Портпаролот на јеменската група Хути изјави денеска дека групата лансирала ракети и беспилотни летала на „чувствителни“ места во саудиската престолнина Ријад.

како што пренесуваат странските агенции, тој додаде дека се гаѓани економски и воени цели во Јазан и Асир, во близина на јеменската граница.

Воздушните одбранбени сили на Саудиска Арабија синоќа пресретнале две балистички ракети кон Ријад, лансирани од Хутите. паг/

Таг
Back to top button
Close
Close