0_Спорт.ПорталSport.SlajderОстанато

Хрватска домаќин на ЕП во ватерполо 2022 година

Хрватска ќе биде домаќин на Европското првенство во ватерполо во 2022 година. Турнирот ќе се одржи во Сплит, според веб-страницата на Европската лига за пливање.

Загреб, 28 август 2020 (МИА) – Хрватска ќе биде домаќин на Европското првенство во ватерполо во 2022 година. Турнирот ќе се одржи во Сплит, според веб-страницата на Европската лига за пливање.

Датумите на натпреварот се закажани кон крајот на летото – рана есен, и покрај фактот што последните два евро-шампионати се одржаа во текот на летото.

Европското првенство во водни спортови во 2022 година ќе се одржи во Рим од 11 до 21 август. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close