СветСвет.Портал

ХРВ: Построги и подолги затворски казни за Ујгурите во Кина

Кина драматично го зголеми прогонот на муслиманските малцинства во Ксинџијанг, осудувајќи ги припадниците на овие заедници на затворски казни за сомнителни обвиненија, како што се меѓусебни расправии или дарувања на роднини надвор од Кина, соопшти денеска организацијата за заштита човекови права Хјуман рајтс воч (ХРВ).

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close