Svet.SlajderСветСвет.Портал

ХРВ бара казна за функционери од Сирија и Русија поради напади врз цивили во Сирија

Нападите врз цивилни цели за време на сириско-руската офанзива во регионот Идлиб може да претставуваат злосторства против човештвото, соопшти денеска Хјуман рајтс воч (ХРВ) и побара меѓународни санкции против највисоките команданти на воените операции во Сирија и Русија.

Back to top button
Close
Close