0_Web_Актуелно0_Македонија.ПорталОпштествоОпштински вести

Хронично болните да бидат особено внимателни

Министерот за здравство Венко Филипче информира дека лицата со одредени хронични заболувања се во поголем ризик од компликации типични за коронавирусот.

Скопје, 29 март 2020 (МИА) – Министерот за здравство Венко Филипче информира дека лицата со одредени хронични заболувања се во поголем ризик од компликации типични за коронавирусот.

-До нив апелирам да бидат особено внимателни и да ги следат доследно сите препораки за заштита од вирусот, вели министерот за здравство.

Лицата со респираторни заболувања, тешки кардиоваскуларни болести, дијабетес, малигни заболувања се дел од ризичната група.

Листата на ваквите хронични болести е објавена на страната на Министерството за здравство и можете да ја најдете на следниот линк bit.ly/2Up8Fye.  ир/ац/

Таг
Back to top button
Close
Close