0_Спорт.ПорталSport.SlajderФудбал

Холанд по „хет-трикот“: Добро деби, среќен сум

19-годишниот Норвежанец беше најзаслужен за пресвртот во натпреварот против Аугсбург вчера и од 3-1 во своја полза, младите Баварци загубија со 3: 5. Пва се случи после„ хет-трикот“ на младиот напаѓач, постигнат за околу дваесет минути.

Дортмунд, 19 јануари 2020 (МИА) – Само 183 секунди откако влезе во игра за прв пат во дресот на Борусија Дортмунд, Ерлинг Холанд успеа да се запише во листата на стрелците. 19-годишниот Норвежанец беше најзаслужен за пресвртот во натпреварот против Аугсбург вчера и од 3-1 во своја полза, младите Баварци загубија со 3: 5. Пва се случи после„ хет-трикот“ на младиот напаѓач, постигнат за околу дваесет минути.

– Тој е многу мирен, но во исто време и многу инспириран. Ерлинг тренираше неверојатно цврсто. Обамејанг исто дебитираше со„хет-трик“ против Аугсбург. Ерлинг остави одличен впечаток и неговиот старт беше одличен, изјави капитенот Марко Ројс, кој имаше неколку позиции и не постигна гол.

Самиот Холанд не беше особено елоквентен по натпреварот: „Добро деби, среќен сум“, беа зборовите на скандинавската машина за голови.

На навивачите на Борусија Дортмунд сигурно не им пречи да зборува што помалку и да продолжи да бележи со истото темпо.

Таг
Back to top button
Close
Close