0_Македонија.ПорталОпштество

ХК: Народниот праводбранител утврди потежок вид продолжена дискриминација од страна на МВР врз полициска службеничка

По поднесена претставака од страна на Хелсиншкиот комитет за човекови права поради дискриминација врз основа на пол и род врз полициска службеничка вработена во Единицијата за специјални задачи во МВР поради неможност да напредува во кариерата ниту професионално и стручно да се обучува во работата, Народниот правобранител утврдил дека работодавачот потежок вид на продолжена дискриминација по основ на пол и род, која трае до денес, и покрај упатените препораки до Министерството со цел да бидат отстранети сите неправилности и недостатоци, информираат денеска од Хелсиншкиот комитет и бараат МВР во најкраток можен рок да постапки по дадените препораки и да ја прекине, како што велат, долгогодишната пракса на дискриминаторски однос спрема полициските службенички вработени во рамки на Министерството.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Back to top button
Close
Close