СветСвет.Портал

Хезболах: Ова е само почеток на одмаздата кон САД

Лидерот на либанската милитантна група Хезболах, Хасан Насралах изјави денеска дека иранскиот напад врз двете американски воени бази во Ирак е само почеток на одмаздата, бидејќи САД го убија иранскиот генерал Касим Сулејмани.

Бејрут, 12 јануари 2020 (МИА) – Лидерот на либанската милитантна група Хезболах, Хасан Насралах изјави денеска дека иранскиот напад врз двете американски воени бази во Ирак е само почеток на одмаздата, бидејќи САД го убија иранскиот генерал Касим Сулејмани.

Тој ракетниот напад го опиша како „шлаканица за Вашингтон“, со цел да се испрати порака, додавајќи дека тоа е само прв чекор кон патот да се обезбеди повлекување на американската војска од регионот.

– Американците мораат да ги отстранат своите бази, војниците, бродовите и службениците од нашиот регион. Зборуваме за почеток на фаза, за нова борба и за нова ера во регионот, истакна лидерот на Хезболах.

Насралах изрази благодарност поради поддршката на Сулејмани за Хезболах и нагласи дека светот е поинакво место по неговата смрт, а не побезбедно како што тврдат американските официјални претставници. гт/

Таг
Back to top button
Close
Close