ЕвропаЕвропа.ПорталСвет.Слајдер

Хенкок бара враќање на карантинот во Лестер

Британскиот министер за здравство Мет Хенкок вчера изјави дека ќе мора да се вратат строгите мерки на карантин во градот Лестер бидејќи стапката на зараза е повисока во однос на другите делови на земјата

Лондон, 30 јуни 2020 (МИА) – Британскиот министер за здравство Мет Хенкок вчера изјави дека ќе мора да се вратат строгите мерки на карантин во градот Лестер бидејќи стапката на зараза е повисока во однос на другите делови на земјата.

Додека во другите делови на Велика Британија од 4 јули се ублажуваат мерките за физичко дистанцирање, Хенкок најави дека училиштата и продавниците кои не продаваат артикли од суштинска важност ќе мора да бидат затворени во Лестер и апелираше до граѓаните да не патуваат во и од градот.

– Ваквите одлуки не ги донесуваме лесно, туку во интерес на луѓето во Лестер, истакна Хенкок.

Тој додаде дека минатата недела во Лестер се регистрирани околу 10 отсто од сите позитивни случаи во Велика Британија, истакнувајќи дека седумдневата стапка на зараза во градот била 135 случаи на 100.000 луѓе, што е трипати повеќе во споредба со бројот на заразени во другите градови во земјата. ми/

Таг
Back to top button
Close
Close