БалканБалкан.Портал

Хазири: Вучиќ ќе се сретне со Курти следниот месец

Потпретседателот на Демократскиот сојуз на Косово, Љутфи Хазири изјави дека косовскиот премиер Албин Курти првите разговори со српскиот претседател Александар Вучиќ ќе ги води следниот месец во Берлин и Брисел.

Приштина, 12 февруари 2020 (МИА) – Потпретседателот на Демократскиот сојуз на Косово, Љутфи Хазири изјави дека косовскиот премиер Албин Курти првите разговори со српскиот претседател Александар Вучиќ ќе ги води следниот месец во Берлин и Брисел.

Според Хазири, состаноците се подготовка за Самитот во Загреб.

– Треба да видиме дали Косово и Србија ќе се подготват за Самитот во Загреб за време на своите средби во Берлин и Брисел следниот месец, истакна Хазири. гт/

Таг
Back to top button
Close
Close