БалканБалкан.ПорталДописници Свет

Харадинај: Мини-Шенгенот значи ширење на руското и кинеското влијание на Балканот

Премиерот во оставка на Косово Рамуш Харадинај вели дека неговата држава не смее да го прифати формирањето на таканаречниот мини-Шенген, за што се заложија премиерите на Северна Македонија и Албанија, Зоран Заев и Еди Рама и претседателот на Србија Александар Вучиќ, затоа што тоа ќе значи „ширење на руското и кинеското влијание на Балканот“, јави дописникот на МИА од Приштина.

Back to top button
Close
Close