0_Спорт.ПорталОстанато

Хамилтон: Пред празни трибини ќе бидеме полоши отколку на тестовите, но подобро е од ништо

Пилотот на Мерцедес, Луис Хамилтон го сподели своето мислење за одржувањето на трките во Формула 1 пред празни трибини поради пандемијата на коронавирус.

Лондон, 9 мај 2020 (МИА) – Пилотот на Мерцедес, Луис Хамилтон го сподели своето мислење за одржувањето на трките во Формула 1 пред празни трибини поради пандемијата на коронавирус.

– Патеките како Силверстон и Монца ќе изгледаат многу тажно без гледачи на трибините. Како и да е, задоволен сум од пораките на навивачите ширум светот кои велат дека ги очекуваат трките. Ова укажува на улогата на нашиот спорт во нивните животи. Не знам дали ќе биде интересно да ги гледам трките на празни трибини, но ова е во секој случај подобро од ништо. Точно, за нас ќе биде уште полошо од тестовите. Иако имаше навивачи дури и во февруари на тестовите во Барселона. Секако, ми недостасува трката, со нетрпение очекувам да започне почетокот на сезоната. Ваквите моменти ве гтераат да ја цените работата и да ја сакате уште повеќе. Дава енергија и инспирација да се продолжи со работа, изјави Хамилтон.

Раководството на Формула 1 планира да ја започне сезоната со две трки во Австрија на 5 и 12 јули. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close