0_Спорт.ПорталSport.SlajderФудбал

Гвардиола: Со годините станав подобар, мислев дека наскоро ќе ја завршам кариерата, но сега се предомислив

ренерот на Манчестер сити, Пеп Гвардиола изјави дека се предомислил кога ќе ја заврши тренерската кариера.

Манчестер, 3 јануари 2021 (МИА) – Тренерот на Манчестер сити, Пеп Гвардиола изјави дека се предомислил кога ќе ја заврши тренерската кариера.

– Се разбира дека станав подобар со возраста. Дефинитивно. Искуството помага, особено во нашата професија. Порано мислев дека наскоро ќе ја завршам кариерата, но сега се предомислив. Веќе имам 50 години – ова е прекрасна возраст, рече Гвардиола.

Шпанецот полни 50 години на 18 јануари. Тој е тренер веќе 13 години, има преку 700 натпревари на чело на разни клубови. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close