0_Спорт.ПорталФудбал

Гвардиола: Само второ полуфинале за Сити во ЛШ, почнуваме да пишуваме историја

Тренерот на Манчестер сити, Пеп Гвардиола ги сумираше резултатите на реваншот од четвртфиналето во Лигата на шампионите со Борусија Дортмунд (2:1).

Манчестер, 15 април 2021 (МИА) – Тренерот на Манчестер сити, Пеп Гвардиола ги сумираше резултатите на реваншот од четвртфиналето во Лигата на шампионите со Борусија Дортмунд (2:1).

– Јас сум неверојатно среќен за клубот, за раководството, за навивачите – за сите. Клубот стигна до полуфиналето само по втор пат, така што нема посебна приказна во оваа фаза, но ние почнуваме да ја пишуваме. Одигравме одлично, освен во првите десет минути, кога противниците беа добри. Многу сум среќен што се пласирав во полуфиналето, што сум меѓу најдобрите четири екипи во Европа. Ќ се обидеме да играме добро против големи, силни клубови, изјави Гвардиола за „БТ Спорт“.

Во полуфиналето од елитното фудбалско натпреварување, Манчестер сити ќе игра со Пари Сен-Жермен. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close