СветСвет.Портал

Гутереш: Најлошо допрва доаѓа „за земјите во конфликт“

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш денеска го повтори повикот за глобален прекин на огнот, повикувајќи ги сите страни во конфликтите низ светот да го остават оружјето и да им дозволат на земјите уништени од војни да се борат со пандемијата на коронавирусот.

Њујорк, 3 април 2020 (МИА) – Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш денеска го повтори повикот за глобален прекин на огнот, повикувајќи ги сите страни во конфликтите низ светот да го остават оружјето и да им дозволат на земјите уништени од војни да се борат со пандемијата на коронавирусот.

– Најлошото допрва доаѓа, рече Гутереш, осврнувајќи се на земјите во кои има војни, како што се Сирија, Либија и Јемен.

– Бурата Ковид-19 сега доаѓа во сите овие земји, рече генералниот секретар на ОН. јт/

Таг
Back to top button
Close
Close