0_Магазин.ПорталЗанимливости

„Гугл“ ќе ги забрани апликациите за купување сексуални услуги на интернет

Концептот е таков што поимотни мажи (најчесто и повозрасни), бараат помлади девојки и жени заради секс за пари.

Лос Анџелес, 30 јули 2021 (МИА) – „Гугл“ ќе ги забрани апликациите „за компензирани сексуални односи (т.е. sugar dating)“, кои служат за продавање и купување сексуални услуги на интернет.

Се работи за платформите „Sugar Daddy“, „Elite Millionaire singles, „SeekingArrangement“, „Spoil“. Интернет-концептов е таков што, поимотни мажи (најчесто и повозрасни), бараат помлади девојки и жени заради секс за пари.

Отстранувањето е дел од новата политика на „Гугл“ за ограничување на сексуалните содржини.

Забраната стапува во сила на 1 септември оваа 2021 година.

Таг
Back to top button
Close
Close