ЕвропаЕвропа.ПорталСвет.Слајдер

Грета: Ова не е новото нормално, ќе продолжи

Најпознатата млада активистка за заштита на природата, Грета Тунберг,  по повод катастрофалните поплави што го погодија западниот дел на Европа, предупреди дека сè што се случува не е „новото нормално“ и дека климатската криза нема да може да се спречи, „доколку не се справиме со проблемот со климатските промени“.

Back to top button
Close
Close