Svet.SlajderБалканБалкан.Портал

Гренел: Договорот ги оддалечува Србија и Косово од Русија и Кина, тоа е победа на Трамп

Односите меѓу Србија и Косово беа разгледани во Вашингтон во четвртокот и петокот, но клучните точки во документот за „економска нормализација“ за американската администрација се тоа што тој ги регулира односите меѓу двете страни со Израел и дека ги „оддалечува од Русија и Кина“.

Вашингтон, 9 септември 2020 (МИА) – Односите меѓу Србија и Косово беа разгледани во Вашингтон во четвртокот и петокот, но клучните точки во документот за „економска нормализација“ за американската администрација се тоа што тој ги регулира односите меѓу двете страни со Израел и дека ги „оддалечува од Русија и Кина“. Во таа смисла, „економската нормализација“ меѓу Белград и Приштина „е голема дипломатска победа за Доналд Трамп“, изјави за американските медиуми специјалниот пратеник на Трамп за мировни преговори меѓу Србија и Косово и домаќинот и иницијатор на состанокот во Вашингтон, Ричард Гренел.

За Гренел, како што пренесува Н1, главниот резултат на „преземените обврски како резултат на посредување“ (како што во авторски текст ја нарече формата на документите потпишани во Вашингтон) меѓу Косово и Србија, не е во односите меѓу двете страни, туку во односите меѓу двете страни со Израел, Русија и Кина.

Говорејќи за деловите од договорот за економска нормализација меѓу Белград и Приштина, кој, меѓу другото, ги регулира дипломатските односи меѓу двете страни со Израел и го прогласува Хезболах за терористичка организација, Гренел рече дека овие точки се важни затоа што целта на САД е „тој дел од светот“. да го натераме повеќе да влече кон Западот “.

– Во таа смисла, три аспекти на договорот се важни. Првиот е дека Хезболах се карактеризира како терористичка организација; второто е дека двете страни се согласија да ги диверзифицираат изворите на енергија. За Србија, кадешто 100 отсто од нивната енергија доаѓа од Русија, тоа значи дека тие се се согласија да имаат различни извори. Тоа значи дека се оддалечиле од Русија. Конечно, тие се согласија да го признаат Израел и да ги продлабочат врските со Израел. Србија ќе ја премести амбасадата во Ерусалим до следниот јули, а Косово и Израел ќе се признаат едни со други по првпат. Сето ова го придвижува регионот да се сврти повеќе кон Западот и го оддалечува од Русија и Кина. Ова е голема дипломатска победа за Доналд Трамп, рече Гренел во краткото интервју за ЈСЛ. ссм/

Back to top button
Close
Close