0_Web_Актуелно0_МИА Истражува.ПорталMakedonija.SlajderБизнисБизнис.ПорталЕкономијаТема

Греењето на дрва најзастапено, на струја еколошки најприфатливо

Дури 62 отсто од вкупниот број македонски домаќинства користат дрва како примарен извор на енергија, 29 отсто се греат на електрична енергија, а само осум отсто се приклучени на централно парно греење, покажуваат податоците од публикацијата „Потрошувачка на енергенти во домаќинствата“. Експертите велат дека греењето со огревни дрва се уште е економски најисплатливо, а со електрична енергија е еколошки најприфатливо.

Back to top button
Close
Close