БалканДописници Свет

Грција и Египет ја разгледуваат можноста за електрично поврзување преку подводен кабел

Министрите за животна средина и енергија на Грција и Египет ја разгледуваат можноста за електрично поврзување на двете земји преку подводен кабел со голем капацитет, што во Грција и Европа ќе пренесува електрична енергија, произведена исклучиво од обновливи извори, соопшти грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис по средбата со египетскиот претседател Абедел Фатах ал-Сиси по нивната средба во Каиро, јави дописничката на МИА од Атина.

Back to top button
Close
Close