БалканБалкан.ПорталДописници Свет

Грција ги откажа сите летови од и кон северна Италија до 23 март 2020

Службата за цивилно воздухопловство на Грција, следејќи ги препораките на Министерството за здравство и Националната здравствена организација, денеска соопшти како превентивна мерка за заштита од Ковид-19 привремено одложување на сите летови од и кон северна Италија во следните две седмици, јави дописничката на МИА од Атина.

Атина, 9 март 2020 (МИА) – Службата за цивилно воздухопловство на Грција, следејќи ги препораките на Министерството за здравство и Националната здравствена организација, денеска соопшти како превентивна мерка за заштита од Ковид-19 привремено одложување на сите летови од и кон северна Италија во следните две седмици, јави дописничката на МИА од Атина.

Конкретната мерка стапува во сила денеска, а ќе важи до 23 март 2020 и се однесува на летовите од сите грчки аеродроми и сите авиокомпании од и кон регионите Емилија Ромања, Пједимонте, Ломбардија и Венето. ср/гт/

Таг
Back to top button
Close
Close