БалканБалкан.ПорталДописници Свет

Грчкото Министерство за одбрана демантира дека планира да купи дронови од Турција

Министерството за национална одбрана на Грција категорично ги демантира шпекулациите и непотврдените информации што доаѓаат од странските медиуми дека грчката армија има намера да набави далечински управувани или беспилотни летала од турско производство, соопштуваат од грчкото Министерство, јави дописничката на МИА од Атина.

Атина, 31 јули 2020 (МИА) – Министерството за национална одбрана на Грција категорично ги демантира шпекулациите и непотврдените информации што доаѓаат од странските медиуми дека грчката армија има намера да набави далечински управувани или беспилотни летала од турско производство, соопштуваат од грчкото Министерство, јави дописничката на МИА од Атина.

Во соопштението, освен што ги демантираат натписите во грчките и странските медиуми, коментираат дека шпекулациите се шират уште кон крајот на мај, порачувајќи дека потребно е прво да се проверат информациите пред да се објават во внатрешноста на земјата, „согласно основните правила за новинарска етика, особено кога станува збор за чувствителни прашања поврзани со националната одбрана и безбедност“.

Додаваат дека во спротивно, Министерството за одбрана го задржува целото законско право да се справи со ширењето лажни вести како што е тоа предвидено со соодветните закони. ср/гт/

Таг
Back to top button
Close
Close