Svet.SlajderБалканБалкан.ПорталДописници Свет

Грчкиот Парламент го изгласа договорот со Италија за одредување на Ексклузивната економска зона

Со широко мнозинство и поддршка од владејачката Нова демократија и опозициските партии СИРИЗА и Движење на промена, грчкиот Парламент, синоќа го изгласа договорот на Грција со Италија за одредување на Ексклузивната економска зона, јави дописничката на МИА од Атина.

Атина, 27 август 2020 (МИА) – Со широко мнозинство и поддршка од владејачката Нова демократија и опозициските партии СИРИЗА и Движење на промена, грчкиот Парламент синоќа го изгласа договорот на Грција со Италија за одредување на Ексклузивната економска зона, јави дописничката на МИА од Атина.

Ратификацијата на договорот со Египет е закажана за денеска.

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис говорејќи на расправата рече дека двата договори имаат „голема историска и политичка тежина“.

– Двата договори беа потпишани со разлика од само неколку седмици, решавајќи децениски нерешени прашања со соседните држави. Се засноваат на меѓународно право, а во исто време, признаваат национална Ексклузивна економска зона и континентален гребен со суверени права во морето на сите наши острови. И на крај, влијае врз нелегалните активности во регионот, поставувајќи во нашите мориња нова реалност на мир и безбедност, рече Мицотакис.

Договорот со Италија го поддржа и опозициската СИРИЗА, додека, пак, според најавите, на денешното гласање за ратификација на договорот со Египет, ќе биде воздржана. ср/

 

Таг
Back to top button
Close
Close